niedziela, 9 sierpnia 2009

evviva l'arte

kto to jest Artysta. kim jest prawdziwy Artysta.
artysta to ktoś, kto umie wyrazić siebie swoją sztuką, jakiejkolwiek dziedziny ona dotyczy. tak myślałam kiedyś. może racja?
dzisiaj. dzisiaj myślę, że pseudo artysta dostrzega pole do twórczego działania tylko tam, gdzie byłoby to dobrze widziane, na tylko teoretycznie zaskakującym obszarze, który jednak w rzeczywistości jest bardzo tendencyjny, oczywisty, a przez dziesiątki takich "twórczych" spojrzeń stał się już zupełnie dosłowny. co mam na myśli?
prozę pełną wulgaryzmów, wiersze posklejane z urywków słów (nikt po Panu Białoszewskim nie powinien dotykać tego stylu nawet koniuszkiem palca u nogi).
zdjęcia wśród zrujnowanych/socjalistycznych zabudowań, zdjęcia wykorzystujące nagość jako główny, najważniejszy element.
muzykę, która jest tak "alternatywna", że nie daje słuchaczowi możliwości odebrania jakiejkolwiek treści, która przestała być dziedziną otwartą dla ludzi, którzy poświęcili się jej, a stała się wylęgarnią przypadkowych "muzyków", którzy z Muzyką niewiele mają wspólnego.
ubiory orginalne, jeśli zamknąć na ulicy oczy. w przeciwnym razie oryginalność okazuje się być rzeczą, którą człowiek posiada z urodzenia i której powtarzalności w otoczeniu zdaje się nie zauważać.

a może można widzieć i tworzyć sztukę w normalnej codzienności, która artystom często zdaje się być szara? a może właśnie Artysta potrafi dostrzec w niej kolory i wydobyć je z niej, unaocznić?

jeśli Artysta to ktoś, kto wyraża siebie poprzez swoją sztukę, to boję się myśleć, co chce wielu artystów przez swoje "dzieła" wyrazić, a co za tym idzie- kim oni są.


Czy w ogóle są Kimś?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz